Szkoła Podstawowa im. Anieli hrabiny Potulickiej w Wojnowie

Lubelski Festiwal Nauki

Już po raz siódmy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Anieli hrabiny Potulickiej w Wojnowie uczestniczyli w XVIII Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem „Ogrody Nauki”. 

Jak co roku była to wycieczka integrująca uczniów pięciu szkół pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II: Strzelewa, Kruszyna, Potulic, Wojnowa oraz Nakła nad Notecią. Wyjazd w większości został sfinansowany przez Fundację Potulicka.

Pierwszego dnia uczniowie brali udział w Pikniku Naukowym rozpoczynającym Festiwal Nauki. Mieli możliwość korzystania z ponad 100 festiwalowych stoisk prezentujących projekty z różnych dziedzin nauki. Uczestniczyli w wielu projektach i warsztatach przygotowanych przez studentów, doktorantów i profesorów uniwersytetów lubelskich organizowanych na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej, Politechnice Lubelskiej, Instytucie Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II m.in.:

- Warsztaty kreatywności

- Dlaczego właśnie muzyka?

- Ciepła woda w naszych domach, skąd ją mamy?

- Trening matematyczno – sportowy

- Pokazy chemiczne – świat kolorowych ciekawych eksperymentów

- Zobaczyć własne DNA

- Fantastyczne owady i jak je znaleźć?

Mali studenci tworzyli „narty z papieru”, starali się przetrwać na bezludnej wyspie, dowiedzieli się, skąd się bierze ciepła woda w domu, poznali zasadę funkcjonowania fotowoltaiki i pompy ciepła, zobaczyli DNA: truskawki, banana, kiwi, winogrona. Obserwowali pod mikroskopem ciekawe owady, a nawet smakowali niektórych z nich. Obliczali BMI własnego ciała.

W sali koncertowej przy dźwiękach fortepianu i skrzypiec wysłuchali utworów m.in. Bacha, Chopina oraz Wieniawskiego.

Uczniowie nie tylko uczyli się, lecz również poznawali uroki Lubelszczyzny. Wraz z przewodnikiem - panem Volodimirem spacerowali po malowniczych zakątkach Lublina poznając jego historię. W Muzeum Cebularza wypiekali cebularza według tradycyjnej receptury, a zwiedzając Muzeum Wsi Lubelskiej dowiedzieli się, jak dawniej żyli mieszkańcy wsi.

W drodze powrotnej dzieci zwiedzały Sandomierz. Przeszły podziemną trasą turystyczną, a także podążały śladami słynnego Ojca Mateusza.

Wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych, uczniowie zadowoleni, pełni emocji i z nowymi przyjaźniami szczęśliwie wrócili do domu.

JM, MM