Logo

Szkoła Podstawowa

imienia Anieli hrabiny Potulickiej

w Wojnowie


Budynek szkoły

Aktualności

Ilosc otwierania:104
Marzec
6
2019

Powrót do planszówek

5 marca odbyło się, po dość długiej przerwie, I w tym roku spotkanie „Planszomaniaków”. To niesłychanie miłe, że do klubu zajrzeli stali bywalcy, którzy zatęsknili za wspólnie spędzonym przy planszówce czasem oraz nowi uczniowie, którzy odkrywają walory tego wyjątkowego spotkania.

A jest co chwalić:

Spotkanie:
Kiedy chcę zagrać w grę planszową muszą komuś to zaproponować, muszę poprosić, muszę nawiązać relację i kontakt z innym człowiekiem. Ta cenna i jedna z najważniejszych umiejętności społecznych jest, w dzisiejszych czasach, w dużym zagrożeniu.
Problem z wspólnie spędzanym czasem wolnym można zauważyć w niejednej rodzinie zdominowanej przez współczesną technologię. Jeśli zależy Wam na zmianie sytuacji, to gotowym i sprawdzonym sposobem jest spotkanie przy planszówce.

Pozytywna rywalizacja:
Gry planszowe uczą zasady fair play oraz współzawodnictwa i rywalizacji. Dają grającym możliwość przygotowania się do tego, na czym polega zdrowe współzawodnictwo i jakim regułom podlega, a co najważniejsze dają możliwość sprawdzenia tego w bezpieczny sposób. Każdy z nas stanie kiedyś w obliczu wyboru, określania celu i chęci zdobycia go szybciej od innych. Gry planszowe dają możliwość doświadczania, że oszustwo w grze (i analogicznie w życiu) nie popłaca, że czasem wygrywam a innym razem to ktoś inny stoi na podium. Wyćwiczenie takich umiejętności w bezpiecznej, zabawowej formie jest cennym doświadczeniem.

Współpraca
Współpraca to kolejna ważna umiejętność społeczna, która towarzyszy człowiekowi od lat najmłodszych. Umiejętność ta rozwija się wspaniale w grach zespołowych, dzieci przyswajają ogólne zasady pracowania na wspólne konto, osiągania jednego celu oraz niesienia pomocy i liczenia się ze zdaniem innych.

Logiczne myślenie, przewidywanie/planowanie:
Gry planszowe rozwijają analizę i syntezę, uczą jak odczytywać i łączyć fakty, zmuszają do wyciągania wniosków, do poszukiwania najlepszych rozwiązań, uczą matematyki i ekonomii, uczą negocjowania, aby osiągnąć cel. Gry planszowe uczą przewidywać, myśleć o kilka kroków w przód, by wygrać lub uniknąć błędu, uczą strategii, czyli planowania swojego działania, postępowania według ustalonego schematu oraz modyfikowania go, w razie potrzeby.

Wyobraźnia
Współczesne gry są pełne bajkowych, kolorowych postaci, pięknej i estetycznej grafiki oraz pełne pomysłów, które potrafią ożywić dziecięcą wyobraźnię.

Nauka przez zabawę
Żadne dziecko nie oprze się fajnej i ciekawej zabawie. I bardzo dobrze, bo dzięki temu, zupełnie nieświadomie i bezwiednie, a zarazem najefektowniej, uczy się.

MKK


GALERIA© Copyright 2015 Szkoła Podstawowa im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie