Logo

Szkoła Podstawowa

imienia Anieli hrabiny Potulickiej

w Wojnowie


Budynek szkoły

Aktualności

Ilosc otwierania:292
Styczeń
21
2020

Spacer pełen doświadczania w ramach Innowacji Pedagogicznej „5 zmysłów mam”

Najmłodsi podopieczni Szkoły Podstawowej w Wojnowie, czyli przedszkolaki, jako pierwsi rozpoczęli kolejny cykl spotkań z psem. Tym razem jest to ścieżka sensoryczna, która jest pewnego rodzaju torem przeszkód - pobudza i urozmaica zmysł dotyku, pośrednio wpływa na rozwój innych umiejętności, a przede wszystkim jest dobrą zabawą.

Jak wskazuje nazwa realizowanej innowacji, posiadamy 5 podstawowych zmysłów, na bazie których budujemy doświadczenia, zdobywamy wiedzę i umiejętności. Wszystkie informacje z tych zmysłów (wzrok, słuch, węch, smak, dotyk) trafiają do mózgu, zostają tam zinterpretowane, czego efektem jest odpowiedź – reakcja naszego ciała.

Ale są jeszcze trzy inne niezmiernie ważne zmysły:

- układ przedsionkowy – czyli zmysł równowagi znajdujący się w uchu środkowym;
- układ proprioreceptywny – czyli zmysł kinestetyczny, który przez czucie głębokie (mięśnie, stawy) przekazuje informacje do mózgu, co robi nasze ciało, co się z nim dzieje;
- układ grawitacji i przestrzeni.

Wszystkie te zmysły razem wzięte są niezbędne do nabywania wiedzy o otaczającym świecie oraz do nabywania umiejętności szkolnych. Przecież nauka literek, cyferek, czytania, pisania, liczenia … zasad zachowania w grupie, socjalizacji … to istny MOUNT EVEREST dla naszych pociech.

Więc jeśli któryś z tych elementów jest słabszy, mniej rozbudowany, albo wręcz przeciwnie, nadreaktywny, zaburzony zostaje właściwy przekaz informacji do mózgu. A jeśli przetwarzanie jest z jakiejkolwiek przyczyny osłabione interpretowanie informacji w mózgu to reakcja idąca z powrotem do ciała (zachowania) jest niewłaściwa, nieadekwatna. Wówczas możemy mówić o zaburzeniach integracji sensorycznej.

Dlatego też nasza innowacja pedagogiczna nakierowana jest na zmysły i ich pobudzanie, a podejmowane działania mają pomóc dzieciom w dążeniu do harmonijnego i wszechstronnego rozwoju.
MKK


GALERIA© Copyright 2015 Szkoła Podstawowa im. Anieli hr. Potulickiej w Wojnowie