Szkoła Podstawowa im. Anieli hrabiny Potulickiej w Wojnowie

„Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem”

Przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły mogą zdecydowanie potwierdzić słowa z tytułu. Dwa dni w tygodniu oprócz uśmiechniętych buź uczniów i nauczycieli można spotkać przemieszczającego się po korytarzach psa. Golden Retriever – Bili, bo to on najczęściej jest w szkole, pracuje jako pies terapeutyczny. Jego roli w naszej szkole nie da się przecenić. Zaczyna dzień witając się z Panem woźnym, po czym biegnie do kuchni, gdzie Pani kucharka z uśmiechem i dobrym słowem częstuje go marchewką, jabłuszkiem lub papryczką – wszystko dla zdrowia. Następnie Bili biegnie przywitać Panią sekretarkę i Panów Dyrektorów zaglądając to teczek i torebek w poszukiwaniu przekąsek. Uśmiech na jego widok pojawia się automatycznie.

      Kiedy wchodzi do gabinetu nawet nie wie, że już tulu osobom sprawił radość, a to dopiero początek. Bili chodzi do grup przedszkolnych pomagając w realizacji programu  dydaktycznego, wychowawczego i profilaktycznego. Uczy, bawi, relaksuje…

      Bili pomaga również w trudnych rozmowach z uczniami, nauczycielami czy rodzicami, przytula albo obserwuje. Doskonale wie, kto czego potrzebuje. Odpręża i relaksuje, kiedy natłok spraw i myśli staje się zbyt trudny do udźwignięcia. To nie koniec…Bili ma kolejkę małych przyjaciół, z którymi się spotyka indywidualnie i na różne sposoby próbuje pomóc im osiągać sukcesy.

      Ktoś powie: po co tyle szumu, to tylko pies… Ale kiedy się widzi małe cuda, których dokonuje każdego dnia pracy to: aż pies - wyjątkowy, bo nasz szkolny przyjaciel.

MKK